O autorze
Topowicze stanowią grupę Absolwentów Programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Top 500 Innovators: Science - Management – Commercialization. Działając jako Absolwenci powołaliśmy Stowarzyszenie Top 500 Innovators, które dzisiaj skupia 230 innowatorów w całej Polsce. Określiliśmy naszą wizję jako „Lider opinii i dobrych praktyk w obszarze współpracy nauki i biznesu”.

Stanowimy interdyscyplinarną platformę współpracy między przedstawicielami środowisk naukowych i przedstawicieli centrów transferu technologii w Polsce, wykorzystując doświadczenie zdobyte na najlepszych uczelniach na świecie, m.in. w Stanford University, University of California, Berkeley oraz Cambridge. Działalność Stowarzyszenia obejmuje promocję postaw innowacyjnych, przedsiębiorczości akademickiej, propagowanie idei współpracy nauki i biznesu, komercjalizacji badań naukowych. Jesteśmy także organizacją opiniotwórczą, którą chce kształtować krajobraz innowacji w Polsce. Więcej o Nas znajdziesz na naszej stronie.

Rusza najlepszy program mentoringu akademickiego w Polsce!

unsplash
Zazwyczaj pierwszą myślą jaka przychodzi do głowy przy wyborze nowego komputera, szkoły językowej czy miejsca na wakacje jest zapytanie o radę kogoś bardziej doświadczonego. Po co tracić czas i nerwy na odkrywanie tego, co ktoś inny już dawno odkrył? Rzeczywiście, jeśli tylko zastanowimy się nad tym dobrze, to okaże się, że prawie przez cały czas polegamy na radach kogoś komu ufamy lub przynajmniej chcemy ufać (np.: wujek Google). Skoro więc przy podejmowaniu codziennych decyzji korzystamy z wiedzy osób bardziej doświadczonych, to dlaczego nie zrobić tego samego przy podejmowaniu najważniejszych decyzji życiowych - wyboru zawodu czy miejsca pracy? Takie właśnie pytanie zadali sobie pomysłodawcy najlepszego programu mentoringu akademickiego w Polsce - TopMinds.

W 2017 roku odbyła się pierwsza edycja Programu TopMinds, w której uczestniczyło 40 niezwykle utalentowanych młodych ludzi, wybranych spośród 400 aplikujących.
Wśród uczestników znaleźli się studenci i doktoranci, zarówno przedstawiciele nauk ścisłych jak i humanistycznych z całego kraju. Tą bardzo różnorodną grupę nieprzeciętnych młodych ludzi łączyła jedna najważniejsza rzecz - odwaga, zarówno w określaniu życiowych celów oraz ich realizacji. Stąd też wśród uczestników pierwszej edycji Programu znalazł się między innymi student budujący lądownik na konkurs CanSat Competition, laureatka tzw. "studenckiego Nobla" 2017, uczestnicy prestiżowych międzynarodowych programów rozwojowych, a także student fizjoterapii z dużym powodzeniem realizujący swoje muzyczne pasje. Udział w Programie pozwolił im zdecydowanie przyspieszyć realizację zawodowych marzeń. Potwierdzają to ich opinie o TopMinds:
Dominik: Udział w programie przyspieszył mój rozwój w wielu obszarach (...)Myślę, że gdyby nie udział w TopMinds potrzebowałbym wielu lat, żeby zdobyć taką wiedzę i umiejętności!
Patrycja: (...) uczestnictwo w programie okazało się być jednym z tych zdarzeń w życiu, po których całkowicie może zmienić się sposób myślenia. (...) O wiele więcej rozumiem, o wiele więcej zauważam, łatwiej i szybciej podejmuję decyzje dotyczące bliższej i dalszej przyszłości.
Również w 2018 roku nieprzeciętni studenci i doktoranci z całej Polski będą mieli okazję uczestniczyć w TopMinds. Do 21 stycznia trwa rekrutacja do nowej edycji Programu. Wystarczy wysłać aplikację elektroniczną, aby wziąć udział w procesie rekrutacji (szczegóły: na stronie programu).

Najlepsi kandydaci w okresie od marca do czerwca 2018 roku będą uczestniczyli w intensywnym programie mentoringowo-szkoleniowym.
Czego mogą się spodziewać? Przede wszystkim możliwości indywidualnej pracy z dedykowanymi im mentorami. Wśród mentorów, którzy uczestniczą w programie, znajdują się osoby nietuzinkowe, absolwenci Programu Fulbrighta oraz Programu Top 500 Innovators. To właśnie intensywna kilkumiesięczna praca z doświadczonym mentorem pomoże sformułować cele zawodowe (a może też osobiste?), a także przygotować plan ich realizacji. Doświadczenie i wiedza mentora pozwoli zamienić marzenia na cele, a cele w rzeczywistość.
Oprócz spotkań z mentorem uczestnikom TopMinds zaoferowany zostanie również ambitny program szkoleniowy oraz możliwość spotkania z przedstawicielami świata biznesu, nauki, administracji oraz NGO. Celem organizatorów jest zapewnienie młodym uczestnikom Programu takiej wiedzy i umiejętności, których na ogół nie ma w programie studiów, a które mają olbrzymie znaczenie dla realizacji celów zawodowych i osobistych. Stąd też w programie szkolenia znajdą się między innymi zajęcia z budowania zespołu, przywództwa, zarządzania czasem czy też wystąpień publicznych.

Jak pokazuje doświadczenie pierwszej edycji, istotną wartością Programu są również relacje między jego uczestnikami.
Laureaci z 2017 założyli nawet własne stowarzyszenie i aktywnie wspierają organizatorów TopMinds. Możliwość podejmowania działań społecznych i budowania tzw. networkingu będzie obecna również w tej edycji. Jedną z ważnych części programu będzie udział w zespołach projektowych szukających rozwiązań dla ważnych problemów życia społecznego.

Najprostsza odpowiedź na pytanie o to czego się spodziewać po udziale w TopMinds mieści się zatem w trzech obszarach:
mentoring, z kimś kto chce i może pomóc w realizacji celów zawodowych,
szkolenia, które przygotują do wyzwań życia zawodowego,
networking, czyli kontakt ze środowiskiem wybitnych młodych ludzi, którzy chcą zamieniać marzenia w działanie.Piotr Jaworski, Collegium WratislavienseSprawdź kto może zostać twoim MENTOREM
APLIKUJ już dziś!

Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu pod nazwą „DIALOG” na lata 2017-19 przy merytorycznym wsparciu partnerów:
Top 500 Innovators
Fulbright Polska
U.S. Embassy Warsaw
Collegium Wratislaviense
Bury & Bury Kancelaria Patentowa
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...